Rubriky
Ze života

Sucho v ústech – příčiny

Sucho v puse / ústechSnad každý zná ten nepříjemný pocit sucha v ústech. Nejde-li o momentální přechodný stav po fyzické námaze, je třeba začít problém řešit. Sucho v ústech neboli xerostomie, může mít příčiny vážnějších problémů. Vzniká při nedostatečné tvorbě slin, které se tvoří ve třech žlázách – příušní, podčelistní a podjazyková. Xerostomii doprovázejí i další nepříjemnosti jako zápach z úst, tvoření zubního plaku či kazivost zubů (kariesní chrup), mezi další následky patří ztížené polykání či dokonce potíže při mluvení.

Základní příčinou je dehydratace

Dodržování pitného režimu by mělo být základem vždy. Právě dehydratace je základní příčinou sucha v ústech. Proto pijte aspoň 2 litry tekutin denně, zejména čisté vody. Pitný režim a příjem tekutin podporuje tvorbu slin a tím eliminuje příznaky nedostatečné produkce slin. Příčiny sucha v ústech však mohou být i jiné.

Kouření, Sjögrenův syndrom i kontraindikace léků

Kouření silně dráždí sliznice dýchacích cest a tím je vysušuje. Tím vzniká pocit sucha v ústech. U chronický a silných kuřáků je sucho v ústech zcela běžné, navíc doprovázené suchým, až dávivým kašlem.

Sjögrenův syndrom je autoimunitní choroba, při níž dochází k poškození slinných a slzných žláz vlastním imunitním systémem. Setkáte se s termínem sicca syndrom. Narušení funkce těchto žláz, tedy především slinné, vede ke xerostomii, neboť se nevytvářejí sliny. Souvisejí s tím i další zmíněné vedlejší příznaky. Základním doporučením lékaře při zjištění tohoto onemocnění je důsledné dodržování pitného režimu a zapíjení při polykání. Sjögrenův syndrom se můžete vyskytovat i jako sekundární onemocnění jiné choroby, pak léčíme hlavní příčinu.

U některých léků může být sucho v ústech jejich vedlejšími účinky, tedy kontraindikacemi. Čtěte důsledně příbalový leták.

Mezi další příčiny patří i stáří, tzv. soor (přemnožení kvasinek v ústech) způsobující sucho i zápach, chemoterapie, neléčený diabetes.

Pitný režim vždy základem proti suchu v ústech

V každém případě, ať již je příčina xerotomie jakákoli, je základem dodržování pitného režimu. A to zejména pití čisté vody, omezit sladké nápoje a kofein (nejen kávu). Krátkodobou pomocí je i žvýkání žvýkačky. Dostatečná tvorba slin je úzce spojena s příjmem tekutin. Proto nezapomínejme každý den na dostatečné pití tekutin, především čisté vody.