Rubriky
Finance Investice Ze života

Binární opce – podvod

Podvod s binárními opcemiUživatelé často přemýšlí, jak by se dalo na Internetu něco si přivydělat navíc nebo dokonce mít Internet jako stálý zdroj příjmu. Přes různé pochybné tzv. klikačky (PTC), autosurfy, pyramidy, atd. jsou poslední dobou v popředí zájmu tzv. binární opce. Slibují měsíční výdělky v řádech stovek tisíc korun. Na Internetu je plno stránek typu „jak jsem ze dne na den zbohatl“ či „jak mi binární opce změnily život“, apod. Mnohé stránky jsou v češtině a působí opravdu věrohodně. Ale přece…musí v tom být nějaký háček, jinak by už skoro každý „sekl“ se svou prací a vydělával si měsíčně obrovské částky binárními opcemi.

Binární opce jsou nástrojem pro každého

Prezentované weby uživatelů mají za cíl ukázat, že pomocí binárních opcí může vydělávat každý bez jakýchkoli znalostí. Proč to tedy nedělá každý? Binární opce jsou zjednodušeně „sázky“ na to, zda dojde k poklesu či růstu určité komodity (zlata, ropy, kurzů měn, atd.) a nerozhoduje o kolik. Pouze růst nebo pokles, proto název binární. A stránky prezentují, že stačí kliknout vždy na tlačítko růst/pokles. Může to být například za den, hodinu nebo i po několika minutách. Jsou binární opce podvod? Ve svém principu to podvod rozhodně není. Je to něco jako pohyb akcií nebo jiných komodit. Jde spíše o to, jak se uživatelé nechají napálit nereálnými myšlenkami být milionářem za 2 týdny.

Zkopírované weby

Prvním zarážejícím faktem jsou weby propagující binární opce jako nejúžasnější výdělek na světě. Zvládne to přece každý! Problém je v tom, že weby jsou často pouze přeložené a například anglická, španělská i česká verze ukazuje na fotce téhož uživatele, jen je lokalizované jméno a veškerý obsah. To může být první signál pro uživatele, že něco není v pořádku. Často se také například počítadlo volných pozic do systému tzv. brokera liší významně na různých počítačích ve stejnou chvíli. I názory uživatelů jsou často přeložené s pozměněnými jmény, avšak fotky jsou totožné v různých jazykových verzích.

Spousta řečí bez konkrétního návodu

Na webech se vyskytuje sáhodlouhé povídání uživatele, jak si pronajal jachtu, pořídil Lamborghini, procestoval svět a bla bla bla… Jak je to úžasné, že binární opce mu změnily život. Že je systém jednoduchý pro všechny bez znalostí ekonomiky a kapitálových trhů, atd. A často žádné konkrétní rady, výběr brokera (je propagován jen jeden), spousta superlativů a kde nic, tu nic. Takové stránky budí dojem pouze „mazání medu kolem pusy“ bez konkrétních faktů. Najdou se však i takové, kde je podstata vysvětlena, proti tomu nic.

Proč tedy každý nevydělává na binárních opcích?

Hraje zde roli money management, tedy hospodaření s penězi. Binární opce jsou formou obchodování a vyžadují znalosti, jinak je to obrovský risk. Weby propagují například nutnost prvního vkladu několik set dolarů. Je to risk. Obchodovat se binárními opcemi dá, ale je nutná strategie a mít přehled o komoditách, nespoléhat na zázrak. Pak můžeme těžce narazit, že vložíme do opcí velkou částku a nakonec nevyděláme nic. Pozor proto na podezřelé weby slibující astronomické výdělky za jeden den. Chce to rozvahu a strategii, od čehož se odvíjí i výběr brokera. Broker je společnost zajišťující obchodování s opcemi, něco jako makléř u realitky. Zaregistrujete se do systému u brokera pro začátek obchodování.

Výběr brokera

Je několik faktorů, jak vybrat brokera, pokud se rozhodneme binárními opcemi vydělávat:

  • broker s licencí ČNB

  • možnost demo účtu zdarma bez reálného vkladu

  • plná podpora češtiny, helpdesk

  • pozitivní ohlasy obchodníků – pozor na podvodné weby zmíněné výše

Právě u podvodných webů budou často vychvalováni brokeři, se kterými budete mít problémy. Dalšími kritérii může být bonus na první vklad, minimální částka obchodu a prvního vkladu, je lepší zvolit nižší minimum na začátek. Ryze český broker zatím pro binární opce není k dispozici (v době psaní článku 1/2016). Mezi nejlépe hodnocené brokery patří například TopOption, iqOption či StockPair, všechny samozřejmě s pojištěním vkladů a licencí ČNB. U evropských brokerů je důležitá též regulace FCA a CySEC (kyperský regulační úřad). Drtivá většina brokerů má sídlo na Kypru. Každopádně však ověřujte informace z různých webů před registrací u brokera.

Binární opce podvod nejsou, je třeba však něco vědět a předem si zjistit

Základem je tedy výběr spolehlivého brokera, který má pozitivní ohlasy, licenci, atd. Nenaletět na nereálné možnosti statisícových výdělků během několika týdnů. Ověřit si, co broker nabízí, jaké jsou vklady, atd. A samozřejmě je třeba něco o tom vědět, bezduché klikání je jako hodit peníze do hracího automatu. Při zkušenostech je možné vydělat, ovšem na binárních opcích se začalo přiživovat mnoho neseriózních brokerů a uživatelů. Buďme tedy opatrní, jako u všeho, binární opce nejsou výdělkem bez ničeho, vždy je riziko, rozhoduje strategie a zvolený broker. Je zde riziko jako u jakýchkoli jiných investic a obchodování. Do začátku je lepší mírnější strategie s malými vklady a dobře si promyslet, kolik můžete investovat, jaká komodita je stálá, atd. Je to zkrátka business, nikoli zbohatnutí jako mávnutím kouzelného proutku.