Rubriky
Ze života

Malování na obličej – jednoduché vzory

Malování na obličejMalování na obličej čili facepainting je oblíbené nejen u dětí. Hodí se například na maškarní karneval, oslavy a jiné akce, kde kreativní malba na obličeji bude zábavným doplňkem. Není však pouze u dětí, stejně tak dobře malování na obličej mohou využít dospělí na různých oslavách a večírcích. Nebo při různých akcích, jako je Mikuláš, masopust, pálení čarodějnic, apod. Obdobu tvoří bodypainting, malování na celém těle. Jaké můžeme použít jednoduché vzory pro malování na obličej, které zvládne každý? Malování na obličej může být kreativním stylem umění, viz obrázek níže (zdroj: Wikimedia)

Barvy pro malování na obličej

Časy používání fixů, líčidel a podobných nástrojů je pryč. Pro malování na obličej se používají speciální, k tomu určené barvy. Obvykle se prodávají sady například 6 nebo 10 barev, k nim štětec a houbička. Všechny barvy jsou samozřejmě zdravotně nezávadné a vhodné i pro citlivou dětskou pokožku. Každopádně vždy před koupením barev je vhodné si ověřit jejich nezávadnost a kupovat takové, které mají pozitivní reference ostatních uživatelů. Mezi známé a oblíbené patří například Snazaroo či Diamond FX. Je jich však na trhu spousta. Používají se rovněž tužky na obličej a také speciální třpytky, pudry a třpytivými gely pro dodání pestrých efektů. K sadám barev často dostanete i šablony, které usnadní malování začátečníkům. Bývají často tematické, například sada na karneval, Halloween, piráti, apod. U tematických barev jsou obvykle odstíny pojící se k tématu. Barvy jsou výrazné, dobře se nanáší, ale jsou také dobře smývatelné. Barvy jsou buď na bázi vodových barev nebo tekuté barvy.

Jednoduché vzory pro malování na obličej

Nejlepší začátek je pomocí šablon. Koupíte-li si sadu barev k tématu, obvykle k ní bude i nějaká šablona. Můžete však začít i sami jednoduchými tahy dle vlastní inspirace nebo fantazie. Dodržujte přitom návod tažení štětce, atd. Každopádně je vhodné začít vodou ředitelnými barvami – nejsnáze se umyjí. Takovým jednoduchým vzorem může být například zebra – prostě pruhy černé a bílé v přibližně stejné šířce. Začít lze i například obtažením kontur očí, nosu a úst pomocí tužek. Dalším jednoduchým vzorem je třeba klaun s červeným nosem a výrazně obtaženými konturami. Takových vzorů najdete více, začněte jednoduše s pruhy, obtahováním, apod. Například malování knírku a vousů. Jednoduché jsou vzory, kdy se nemaluje celý obličej, ale de facto zvýrazňují kontury, kreslí čárky, křivky, atd. Postupně můžete přejít ke složitějším vzorům, ke kterým patří zvířata, filmové postavičky, apod. Zde hraje velkou roli zvládnutá technika a cit pro detail pro maximální podobu. Nejpropracovanější jsou malby s 3D efektem nebo pomocí UV barev. Na začátek skvěle poslouží právě šablony, které Vás dobře naučí techniku a pomohou k dosažení dobrých výsledků a budou inspirací. Podívejte se na příklad poměrně jednoduché kresby na malé holčičce (zdroj: Flickr).

Nezapomínejme, že malování na obličej je hra a zábava a to hlavně pro děti. Avšak i dospělí se můžou „zmalovat“ k nepoznání a oživit každou oslavu nebo tematický večírek. Na spoustě webových stránek najdete mnoho inspirací pro malování na obličej pro děti i dospělé. Na facepainting následně navazuje bodypainting po celém těle.