Rubriky
Ze života

Splnění dalšího bodu, z mého předsevzetí!

Londýnské oko

Tak jsem 4.4.2013 – 8.4.2013 vycestoval do Anglie a tím splnil další bod z mého předsevzetí

Pro tento rok chci min. jednou vycestovat do zahraničí

Do Anglie jsem jel se školou, která vše organizovala a já tak neměl mnoho organizačních starostí. Anglie je opravdu veliká, během těchto pár dnů, co jsme v ní byli jsme neměli šanci ani zdaleka zhlédnout všechna zajímavá místa. Jelikož jsem často byl myšlenkami někde jinde ve chvíli, kdy průvodkyně vyprávěla podrobnosti, moc si toho nepamatuji a právě proto pokračování tohoto článku sepsal můj spolužák Daniel Konyvka.

Ve čtvrtek 4.4.2013 se výběr z kutnohorské průmyslové školy vydal na poznávací zájezd do hlavního města Velké Británie, Londýna, a jeho přilehlého okolí, společně se studenty Střední podnikatelské školy v Kolíně. Než jsme se však mohli pustit do vydatné prohlídky památek, museli jsme zvládnout dvacetihodinovou cestu, která kromě putování autobusem zahrnovala i skoro dvouhodinový boj s vlnami na trajektu.

Zmožení cestou a silně nevyspalí jsme započali prohlídku Londýna v městské části City, která se vyznačuje zvýšenou koncentrací finančních institucí. Mezi domy moderního vzhledu však jako klenot září katedrála svatého Pavla, která je i častým námětem pro pohlednice. Od katedrály jsme pokračovali přes Millenium Bridge kolem divadla Globe, které je přesnou kopií původního Shakespearova divadla. Zajímavé je, že bylo postaveno s použitím dobových technik a bez střechy, je tedy zajištěno přirozené osvětlení. Naše kroky dále vedly okolo kopie lodi Francise Drakea, nejslavnějšího piráta ve službách královny, až k městské radnici. Poté jsme si prošli expozici v Tower Bridge a podívali jsme se i do strojovny tohoto unikátního mostu. Dále nás přilákal Tower a jeho síň s korunovačními klenoty, která byla poznat na první pohled – od ústí její vchodu se táhla dlouhá fronta. Neobvyklými obyvateli Toweru je i sedm černých havranů, které uvidíte ve výběhu. Podle pověsti mají důležité postavení – dokud budou chováni v Toweru, bude Anglie chráněna proti dobytí nepřáteli. Po prvním nabitém dni jsme se s velkou úlevou vydali na místo, kde jsme se měli setkat s našimi hostitelskými rodinami. Přijali nás velice vřele a s neobvyklým zájmem o naši vlastní rodinu.

Druhý den jsme se, společně s balíčky jídla na cestu, vydali navštívit hrad Windsor, rezidenci, kterou dosud aktivně využívá nynější královská rodina. Ve stejnojmenném přilehlém městečku leží také prestižní univerzita Eton. Krátce po poledni jsme pokračovali do univerzitního městečka Oxfordu. Navštívili jsme nejznámější univerzitní kolej, Christ Church, ve které jsme viděli i dosud funkční jídelnu, kde se natáčeli záběry do série filmů o mladém čaroději, Harry Potterovi. Následovala krátká prohlídka města, několika dalších univerzitních budov a na řadu přišel zhruba dvouhodinový rozchod. Po zakoupení suvenýrů, či potravin jsme se autobusem vydali zpět do rodin.

Nadešel den třetí, kdy jsme se museli s rodinami rozloučit. Bylo to srdceryvné loučení, věřím, že i slza ukápla. Pobyli jsme krátce, i přesto si myslím, že jsme zanechali silný dojem. Nebyl však čas na truchlení, v plánu byla prohlídka západního Londýna. Autobus nás vysadil u budovy britského parlamentu. Odtud je to jenom pár metrů na Westminster Bridge, odkud lidé často fotí nezapomenutelné fotky s Big Benem v pozadí. Pokračovali jsme k Westminsterskému opatství, dále ulicí White hall, kde jsme viděli vstup do známé Downing street, kde sídlí ministerský předseda. Kolem kasáren jsme prošli do parku svatého Jakuba, kde si vesele a neostýchavě pobíhali veverky. Park vyúsťuje u Buckinghamského paláce, hlavní rezidence královské rodiny. Širokou třídou Mall jsme kráčeli k Trafalgarskému náměstí, kde stojí památník admirála Nelsona. Po krátkém rozchodu jsme se vydali dále na křižovatku Piccadilly Circus, která je známá svými velkoplošnými světelnými reklamními billboardy. Další přesun na známou Oxford Street proběhl ještě známějším londýnským metrem, nebo jak ho také specificky nazývají sami Londýňané, The Tube. Na místě jsme dostali tříhodinový rozchod na nákup suvenýrů, dárků pro známé či potravin na zpáteční cestu. Celý den byl zakončen projížďkou na Londýnské oku 4D kinem. Poté jsme se již museli s městem rozloučit a vydat se na zpáteční cestu k domovu.

Program byl opravdu nabitý, a zároveň vskutku poučný. Skutečné poznávání britské metropole pobytem přímo v ní tak bylo mnohem přínosnější, než tlachání o faktech ve školních lavicích. Na zážitky se přeci jen tak lehko nezapomíná.

1 komentář u „Splnění dalšího bodu, z mého předsevzetí!“

musel to byť fakt dobrý trip, ja sa toto leto chystám tiež vycestovať, ale do Chorvatska , UK by som chcel pozrieť nabuducí rok ak budú voľné financie

Komentáře nejsou povoleny.