Rubriky
Ze života

Jak naučit andulku mluvit

two-parrots-1388760-mNejčastějším tématem chovných ptáků není nic jiného, než mluva. O některých ptácích je známo, že mluví velice dobře, jiní zase méně. Jak je to s andulkou?

V první řadě je potřeba pochopit, že andulka ani jiný pták ve skutečnosti nemluví – pouze opakuje tóny, zvuky či slova. Kdy je nejvhodnější čas učit andulku mluvit?

Nějaký čas po vylíhnutí žije andulka s rodiči, poté se osamostatní a dostane se k nám do péče. Není na co čekat, tohle je ta správná chvíle začít! Nejprve je potřeba vybrat slovo, které budeme andulce opakovat. Zprvu to může být její jméno, pokud má rozumnou délku.

Obecně se doporučuje andulku nezahlcovat dalšími pojmy, dokud si nevštípí jeden. Navíc by mělo učení andulku bavit, ne nudit. To v praxi znamená několikrát denně na pár minut opakovat vybraný výraz. Mluvte pomalu, srozumitelně a stejným tónem.

Pokud je andulka učenlivá, pak je možné, že se slovo naučí i po čtyřech dnech. Co ale dělat v případech, kdy andulka nereaguje? Od slov upusťme a začněme s tóny či zvuky.

Některé andulky jsou přirozeně nadané, jiné napodobují pouze zvuky ze svého okolí a jiné zase nenapodobují vůbec nic. Důležité je mít trpělivost a nevzdávat se!

Závěrem ještě jedna rada – pokud chcete, aby Vaše andulka co nejvíce mluvila, nepořizujte jí kamaráda. Místo aby si pak povídala s Vámi, bude si povídat s ním a tak se stane učení náročnějším.

Opravdu šikovné andulky začnou po nějakém čase říkat slova, která jste je vůbec nenaučili. A za to ta námaha určitě stojí!

2 reakce na „Jak naučit andulku mluvit“

Slušný návod a jde vidět, že vychází z praxe. Svého času jsem taky choval andulku a nedalo mi to – svědomitě jsem se pustil do výuky češtiny 🙂 Docela jí to šlo a pak jsem ji pořídil kamaráda. Od té doby nevydala ani hlásku a místo toho dělaly takový binec, že jsem je musel přesunout z kuchyně na druhý konec domu, kde nikomu nevadily. Takže poznámka o tom, že není dobré pořizovat partnera, je velmi trefná 🙂

Komentáře nejsou povoleny.