O víkendu jedete na svou milovanou chatu. Chcete načerpat sílu, klid a být blíž přírodě. Co když Vám je ale příroda blíž, než byste chtěli? O čem je řeč? O nemilém návštěvníkovi dřevin – o červotoči.
Stejně jako lidé považují za chutné výrobky, kde je velký podíl masa, tak červotoč uvažuje o dřevě. Čím víc dřeva, tím lepší! Jak napadení červotočem poznáme? Obvykle to bývají vyhlodané chodbičky nebo vajíčka v prasklinách. Jeho usazení vede k degradaci dřeva. Nebezpečí hrozí především od larev, které se dřevem prokousávají.
Někteří negativisté tvrdí, že červotoč je konečná. Žel, v některých případech to pravda může být, ale pravidlem to určitě není. Ve většině případů se dají zakoupit různé chemické preparáty, ale zabírají i různé po domácku vyrobené směsi.
Při napadení červotočem je potřeba nejen škůdce odstranit, ale také dřevo zpevnit roztokem. Proč? Dřevo po napadení červotočem ztrácí soudržnost.
Jednou lidovou radou je napustit dřevo roztokem z louhového mýdla, či použít rozehřátý naftalín nebo ocet. Osvědčeným receptem je také svařit kuchyňskou sůl s hořčičným semínkem, octem, pelyňkem a pepřem. Takový roztok je možné rozprášit na dřevo.
Nicméně nejlepší obranou je včasná prevence. Každou trhlinu ve dřevě ošetřeme. Také pravidelně obnovujme nátěry. Když bude podezření na napadení červotočem, napadený kus oddělme od ostatního nábytku. Ten pořádně zkontrolujme. V případě, že je vpořádku, vraťme se k napadenému kusu a začněme s deratizací.
Včasnou prevencí i rychlým jednáním si ušetříte finanční ztráty a také budete mít klidnější hlavu, když budete užívat pohody na své chatě!