Rubriky
Ze života

Jak chovat cvrčky?

Chov cvrčkůMnoho chovatelů domácích zvířat, které vyžadují jako potravu cvrčky – například chameleoni či agamy, se rozhodlo cvrčky přestat kupovat. Proč? Protože je začali pěstovat doma. Přemýšlíte i Vy o možnosti chovu cvrčků? Pak si asi kladete otázku, jak je možné cvrčky chovat.

V první řadě je potřeba zvolit chovný druh. Pro začátek je dobré začít se základním druhem – cvrčkem domácím. Ti nejsou moc hluční, ale zároveň velmi produktivní.

Když už je vybrán druh, pak je potřeba sehnat plastovou nádobu. Výřezem do víka se vytvoří otvor pro vzduch a úniku cvrčků zamezíme přidáním mušího pletiva. Do nádoby vložíme pouzdra na vajíčka. Ta musí být papírová.

Chov může probíhat dvěma způsoby. V jednom případě je možné chovat všechna vývojová stádia dohromady. To se vyplatí při menším chovu. Nevýhodou je, že když vznikne nákaza, musíme zničit celý chov. V druhém případě se chovají různá vývojová stádia zvlášť a logicky tedy potřebujeme k chovu více nádob.

Cvrčci potřebují vysokou teplotu, zhruba kolem 28-30 stupňů. Tu je možné zajistit watovými žárovkami a topnými kabely. Může stačit kabel o 25 watech. Vyšší teplota na škodu není, zato nižší ano.

Čím cvrčky krmit? Nejsou moc nároční, lze použít pšeničný šrot, pampelišku, mrkev či jablko. Krom toho také třeba čínské zelí nebo salát. Je dobré pamatovat na umístění napaječky, ze které budou moci cvrčci pít.

Důležitým předpokladem dobrého chovu je hygiena. Jak ji nejlépe zajistit? Nejzákladnějším faktorem je každodenní péče.

Chov cvrčků není náročný, ale stejně jako všichni živí tvorové, i on potřebuje dostatečnou péči a čas.